Home staging – małe zmiany o wielkim potencjale

SZEŚĆ ŚCIAN 7 października 2020

MAŁE ZMIANY O WIELKIM POTENCJALE

Twoje mieszkanie cieszy się mniejszym zainteresowaniem niż oczekiwałeś? Klienci po obejrzeniu nieruchomości nie wykazują dalszych chęci podjęcia transakcji? Chciałbyś przyspieszyć proces sprzedaży i uzyskać możliwie jak najwyższą cenę?

Dowiedz się, czym jest home staging oraz jak skutecznie go wykorzystać.

CZYM JEST HOME STAGING

Home staging jest częścią procesu przygotowania nieruchomości do sprzedaży, lub wynajmu poprzez wykonanie drobnych zabiegów z wykorzystaniem minimalnego wkładu finansowego. Działania te w znaczący sposób mogą wpłynąć na zwiększenie atrakcyjności i funkcjonalności wnętrza.

Pierwsze wrażenie robi się tylko raz, dlatego wizualny efekt, jaki wywiera mieszkanie to podstawa. Zadaniem home stagingu jest podwyższenie atrakcyjności wnętrza, a co za tym idzie, zwiększenie zainteresowania i prawdopodobieństwa udanej transakcji. Dzięki wykorzystaniu home stagingu, nie tylko skraca się czas sprzedaży lub wynajmu, ale także zwiększa się wartość nieruchomości, przez co można wycenić ją wyżej niż w stanie pierwotnym, jaki miał miejsce przed podjęciem zabiegów z zakresu home stagingu. 

EFEKT POTWIERDZONY PRZEZ BADANIA

Pionierami w kwestii home stagingu byli Amerykanie, którzy przeszło 50 lat temu, zajęli się tym zawodowo. Według badań, dzięki tym niewielkim zabiegom, czas sprzedaży zmniejsza się przeciętnie o 40%, a realna wartość nieruchomości wzrasta nawet o 10%. Warto mieć tu na uwadze fakt, że koszty związane z home stagingiem nie przekraczają średnio kilkuset złotych i zdecydować się na niewielkie zmiany, które przyniosą znaczące efekty.

PRZYKŁADOWE ZMIANY

Porządek
Czyste mieszkanie to całkowita podstawa. Klient, choć często podświadomie, w pierwszej kolejności zwraca uwagę właśnie na porządek. Warto więc zadbać o to, aby w mieszkaniu panował przyjemny ład. Dzięki współpracy z rzetelną firmą pełniącą usługi w tym zakresie, jesteśmy w stanie pomóc naszym klientom w dokładnym posprzątaniu nieruchomości.

Ściany
Dobrze jest dokładnie przyjrzeć się ścianom i sufitom, które wraz z czasem i eksploatacją pomieszczeń brudzą się i ciemnieją. Odmalowanie nie wiąże się z dużym kosztem, a wiele zmienia, mieszkanie zostaje błyskawicznie odświeżone. Czasem warto rozważyć zmianę koloru. Jasne, neutralne barwy ścian optycznie powiększają przestrzeń i sprawiają, że wnętrze staje się przyjemniejsze w odbiorze.

Usterki
Dużą wagę należy przyłożyć także do ewentualnych usterek i w całym mieszkaniu przeprowadzić ich naprawę. Nowi właściciele lub najemcy powinni zastać nieruchomość w jak najlepszym stanie, wolną od wszelkich niedoskonałości, które mogą utrudnić im polubienie i funkcjonowanie w nowej przestrzeni. 

Meble
Czasami w mieszkaniu brakuje istotnych, z punktu widzenia najemców, mebli. Wtedy dobrze jest doposażyć wnętrze, aby stało się wygodniejsze w użytkowaniu. Czasami jednak, sytuacja jest zupełnie odwrotna. Zdarza się, że właściciel w dobrej wierze zgromadzi w nieruchomości zbyt dużo mebli, przez co ograniczona zostaje przestrzeń i mieszkanie staje się zwyczajnie za ciasne. Opierając się na swoim doświadczeniu, chętnie pomożemy odnaleźć złoty środek i podpowiemy, jakie meble są niezbędne, a których lepiej się pozbyć. Kwestia umiejętnego przemeblowania może także wpłynąć na korzyść i tu również oferujemy swoją pomoc. 

Dekoracje
Jedną z najprzyjemniejszych czynności podczas przygotowywania nieruchomości jest jej udekorowanie, jednak w tej kwestii należy pozostać ostrożnym. Idealnie, jeśli uda się sprawić, że wnętrze będzie przytulne, pozostając jednocześnie neutralne. Radzimy kierować się zasadą zdrowego minimalizmu. 

MNIEJ ZNACZY WIĘCEJ

Potencjalny nabywca lub najemca zawsze będzie oglądał nieruchomość z myślą, że może ona wkrótce stać się jego domem. Dobrze więc zostawić mu przestrzeń na te wizualizacje i wyobrażenia. Na korzyść wpłynie pozbycie się zbędnych przedmiotów, które, mówiąc wprost, zagracają wnętrze.

Polecamy także usunąć część osobistych przedmiotów, takich jak zdjęcia czy ubrania. Potencjalny przyszły mieszkaniec nie doceni nawet najpiękniejszej fotografii obcej mu rodziny, a otwierając szafę będzie wolał widzieć puste miejsce, w którym wkrótce powiesi swój płaszcz.

Warto pamiętać, że lokatorzy mają wiele swoich rzeczy i to właśnie one pomogą im się poczuć w nowym miejscu jak w domu. Pozwólmy im na to. W tym przypadku mniej znaczy więcej.

HOME STAGING, KTÓRY PRZYNOSI EFEKTY

Są gusta i guściki, a o gustach się nie dyskutuje – racja, ale podczas przygotowywania nieruchomości na wynajem, radzimy o tym chwilowo zapomnieć.

Okazuje się, że istnieją uniwersalne rozwiązania, które podobają się większości, a my dobrze o tym wiemy, ponieważ codziennie towarzyszymy naszym klientom podczas oglądania nieruchomości. Nasze doświadczenie pozwala nam już na pierwszy rzut oka ocenić, które elementy wystroju wnętrza zadziałają na korzyść, a które wręcz odwrotnie. Wiemy, jak niewielkim kosztem dokonać zmian, które pozytywnie wpłyną na funkcjonalność pomieszczeń, ponieważ już nie raz doradzaliśmy w podobnych sytuacjach.

Zaufaj naszemu doświadczeniu, pierwsze wrażenie robi się tylko raz.